PCCMPCCM

Neformální snídaně s novináři na téma Rakovina prostaty - tvrdá realita pro muže

23. 9. 2014

V rámci probíhajícího Týdne urologického zdraví se uskutečnila neformální snídaně s novináři. Za velkého zájmu zástupců médií hovořili prof. MUDr. Marek Babjuk, CSc. a MUDr. Marek Schmidt, FEBU o rakovině prostaty, která je nejčastějším nádorovým onemocněním v České republice. V roce 2011 bylo diagnostikováno 6965 nových případů. V letošním roce žije v České republice přes 56000 mužů s karcinomem prostaty.

Přítomnost nádoru může signalizovat vyšší hodnota prostatického specifického antigenu v krvi (PSA). Testování je doporučováno mužům nad 55 let, kteří mají zájem aktivně pečovat o svoje zdraví. Včas zachycený nádor je vyléčitelný!

Na Urologické klinice 2. LF UK a FN Motol se provádí zhruba 200 biopsií ročně, nádor je zachycen u 37 % vyšetřených pacientů. Dnes jsou k dispozici různé možnosti léčby - radikální operace, miniinvazivní přístupy (laparoskopie, robotická operace). Po léčbě je nutné pečlivé sledování pacientů, které umožňuje včas zachytit případný problém a účinně reagovat.

Na Urologické klinice 2. LF UK a FN Motol v posledních letech provádíme 130-150 radikálních prostatektomií ročně, z toho laparoskopicky 1/4. Po výkonu je dle přesného schématu sledováno téměř 1000 operovaných pacientů, což je republikový unikát. Tento velký soubor pacientů je využitý pro výzkumné aktivity Centra pro výzkum a léčbu karcinomu prostaty.