PCCMPCCM

Prof. MUDr. Marek Babjuk,CSc. v Událostech ČT 1 hovořil o zvětšené prostatě

21. 2. 2015

Zvětšená prostata způsobuje hlavně nepříjemné problémy při močení, může ale předjímat i velmi těžké komplikace. Zvětšená prostata je velmi častým problémem, přesto kvůli ní muži zamíří k urologům jen sporadicky. Onemocnění přitom může v pokročilých stádiích nejen trvale poškodit močový měchýř, ale dokonce i ledviny.

Díky této nemoci se může pravidelné vyprazdňování stát noční můrou. Je zdlouhavé, namáhavé, nebo naopak nekontrolovatelné a nezvykle časté. "Muž chodí třeba v noci velmi často, případně může mít i urgentní stavy, kdy musí rychle vyhledat toaletu, aby zabránil úniku moči," zmiňuje urolog Marek Babjuk z Fakultní nemocnice Motol.

Zvětšená prostata ale znamená i riziko velmi vážných obtíží. Právě do pražského Motola dokonce přicházejí každý roka dva muži, kterým kvůli neřešeným problémům s prostatou selhaly ledviny. Včasná léčba – tedy nejčastěji podávání účinných léků – přitom může komplikacím lehce zabránit. V krajním případě lékaři přistoupí i k operaci.

  • I když zvětšená prostata je záležitost především věku, lékaři doporučují jednoduchý a osvědčený recept – zdravou stravu v kombinaci s pohybem.

Vyšetření v případě potíží může předejít také mnohem závažnějšímu nádoru, který je v raném stádiu taktéž dobře léčitelný. Právě na rakovinu prostaty přitom zemřou v České republice každý den čtyři muži. Rakovina prostaty na rozdíl od rozšířeného tvrzení není onemocnění pouze vyššího věku. Na prevenci by měli myslet muži už kolem padesátky.

Reportáž Události ČT 21. 2. 2015